U posljednjih par nedjelja aktivno se pominje zakon koji reguliše predavanje engleskog online učenicima koji se nalaze na teritoriji Kine, koji je usvojen u januaru ove godine. Tičeri su se između ostalog zabrinuli jer su neke škole počele da prelaze s Paypal-a kao glavnog na;ina za slanje novca na bankovske račune. Mnogi ta dva događaja povezuju s zakonom, dok drugi tvrde da se to dešava zbog nedavnog konflikta između Amerike i Kine.
U firmama kao što je 51talk je najavljeno da će svojim tičerima uskoro omogućiti besplatno dobijanje TESOL sertifikata, Waijiayi je svojim tičerima poslao mejlove kako je potrebno da im njihovi zaposleni dostave bankovske rekvizite za uplatu julske plate.
Neke od ozbiljnijih škola već davno imaju takve zahtjeva kao što su fakultetska diploma i TEFL sertifikat i to su i prije donošenja zakona bili uslovi za dobijanje posla u školama kao što su DaDa, VIPKID i Say ABC. Škole koje nemaju visoke i ozbiljne kriterijume i koje primaju naše tičere kao što su Yeko, Acadsoc, Hellokid, Ehello i dalje od svojih tičera ne traže nikakve oficijalne dokumente iz spiska onih koji su navedeni u novom zakonu. Ipak mnogi tičeri koji dugo rade u svojim školama su zabrinuti za novonastalu situaciju i u procesu su raspitivanja za cijenjene online sertifikate koji su međunarodno priznati.
Po riječima jene naše koleginice u 51talk ne priznaju online sertifikat koji smo svi radili jer na sebi nama datum polaganja sertifikata.
Spisak dokumenata koji traži vlada Kine su:
- diploma fakulteta
- TEFL sertifikat akreditovane institucije
- 2 godine iskustva u predavanju engleskoj jezika (kako li ce to da provjere hmmm?)
- potvrda o nekažnjavanju
No comments:
Post a Comment